fbpx
SANIER™ - Dostarczamy materiały, z których budujecie rzeczywistość.
szkolenie w SANIER
Plan szkoleń w SANIER (marzec-kwiecień 2023)
9 marca, 2023
SANIER
Godziny pracy w Święta Wielkanocne 2023
3 kwietnia, 2023

Wilgoć i pleśń w mieszkaniu

Data publikacji:
29 marca, 2023

Wilgoć i pleśń w mieszkaniu

Wilgoć i pleśń w mieszkaniu - z tego artykułu dowiesz się:

 

Jak poradzić sobie z pleśnią w mieszkaniu?

Co jeśli problem występuje w konstrukcji budynku?

Po jakim czasie pojawią się pierwsze problemy z wilgocią?

Po czym poznać źródło zawilgocenia wnętrza?

Gdzie szukać pomocy?

 

 

Radość z nadejścia wiosny potrafią zepsuć pojawiające się po zimie usterki w domach i mieszkaniach. W wyniku wiosennych roztopów często dochodzi do zwiększenia poziomu wód gruntowych, czy wylewu rzek.  Dodatkowo również topniejący śnieg jest w stanie zniszczyć naszą nieruchomość. Wilgoć dostaje się do domu lub mieszkania przez uszkodzony dach, ale także przez nieodpowiednio zabezpieczone fundamenty i piwnice.

 

 

Wilgoć i pleśń w mieszkaniu

 

Pleśń w mieszkaniu to nie tylko nieestetyczny wygląd ścian, ale również zagrożenie dla zdrowia. Wykwity pojawiają się najczęściej na ścianach w rogach, przy oknach i  za meblami, ale potrafią też ukryć się pod tapetami. Każdy, kto choć raz miał problem z grzybem lub pleśnią w mieszkaniu, wie, że ten problem lubi wracać i jest trudny do usunięcia. Najlepszym co możemy zrobić jest zapobieganie takim zagrożeniom już na etapie budowy.

Wykwity to skutek zawilgocenia konstrukcji budynku lub zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniu, często spowodowanych niesprawną wentylacją. Problem zawilgoconych pomieszczeń występuje najczęściej w zimie, kiedy pojawia się znacząca różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz i w środku pomieszczeń. Po zimie najlepiej dokładnie przyjrzeć się ścianom za meblami, szczególnie jeśli wcześniej mieliśmy już problem z pojawiającymi się wykwitami.

Niestety w ostatnim czasie często spotykamy się z tym problemem w nowych budynkach. Nowe inwestycje powstają w szybkim tempie, niestety czasami nie są odpowiednio sezonowane i nie zdążą odpowiednio wyschnąć po pracach budowlanych. Równie często zawodzi izolacja termiczna ścian zewnętrznych i sufitu na ostatniej kondygnacji. Brak odpowiedniej izolacji termicznej powoduje kondensację pary wodnej w obrębie tzw. zimnych ścian, natomiast błędy w wykonaniu izolacji cieplnej sprzyjają powstawaniu mostków termicznych (przestrzenii nieodpowiednio izolowanej przed zimnem i wilgocią). Mostki termiczne występują w przestrzeniach wokół okien i drzwi, na styku ścian lub ścian i sufitów. Kolejnym źródłem wilgoci w mieszkaniach są pęknięte rury znajdujące się w ścianach. Zawilgocenia  pojawia się również  wskutek podsiąkania kapilarnego od ziemi. Dzieje się tak, kiedy ściany fundamentowe lub piwniczne nie mają odpowiedniej hydroizolacji.

 

 

Jak poradzić sobie z pleśnią w mieszkaniu?

 

Każdy kto choć raz miał w mieszkaniu wykwity pleśni, wie, że samo usunięcie wykwitów i oczyszczenie ścian nie wystarczy. Przede wszystkim trzeba ustalić przyczyny pojawienia się grzybów. Problemem może być zbyt duża wilgotność w pomieszczeniu spowodowana rzadkim wietrzeniem oraz nie działającą wentylacja. W przypadku zbyt szczelnych okien można zdecydować się na instalację nawiewników, lub wymienić okna na takie z mikrowentylacją. Warto przemyśleć  użycie pochłaniacza wilgoci z wymiennymi wkładami.

W przypadku większego problemu, najprawdopodobniej nie unikniemy remontu. Wykwity grzyba należy usunąć a często też zetrzeć wraz z tynkiem. Niestety grzyby szybko się rozprzestrzeniają, dlatego najlepiej zetrzeć tynk z dużo większej przestrzeni, niż tylko fragment  pokryty przez wykwit. Usunięcie zarodników grzyba pozwoli zminimalizować ryzyko nawrotu tego problemu.Odpowiednio oczyszczoną powierzchnię  należy pokryć środkiem grzybobójczym. Na uzupełniony tynk najlepiej nałożyć specjalistyczną farbę o właściwościach bakteriobójczych, lub hydrofobowych, które ograniczają wchłanianie wilgoci.

Należy pamiętać, że zarodniki grzybów osiadają w mieszkaniu, dlatego trzeba wyczyścić produktami grzybobójczymi  ramy okien, parapety etc. Należy również wyprać wszystkie tkaniny, takie jak zasłony, firanki, narzuty, tapicerki.

 

 

Co jeśli problem występuje w konstrukcji budynku?

 

Ciężko ocenić na własną rękę skąd wziął się problem w naszym mieszkaniu.W takim wypadku najlepiej zgłosić się do eksperta, który pomoże zlokalizować źródło problemu.

Niestety coraz częściej  grzybobójczymi dostrzec destrukcyjne działanie wilgoci w nowym budownictwie.  Należy pamiętać, że woda migruje i często po usunięciu jednego problemu, skutki działania wilgoci pojawiają się w innym miejscu, dlatego nie można tego bagatelizować.

Błędy konstrukcyjne,  niepoprawnie wykonana termoizolacja lub hydroizolacja to problemy, które z czasem będą generować nowe zniszczenia. Naprawa skutków a nie źródła będzie w tym wypadku jedynie syzyfową pracą.

 

 

Po jakim czasie pojawią się pierwsze problemy z wilgocią?

 

Z perspektywy klienta bardzo ciężko nam ocenić czy np. hydroizolacja fundamentów lub dachu została poprawnie wykonana. Najczęściej spotykamy się dopiero ze skutkami źle wykonanych robót budowlanych.

Nie jesteśmy w stanie zobaczyć błędów na poziomie fundamentu. Spękania np. białej wanny, która stanowi jedną z najpopularniejszych metod hydroizolacji pojawiają się z czasem. Osiadanie budynku to proces. Ruch budynku powodujący spękania, zaczyna się w momencie, gdy konstrukcja jest przykryta i nabiera masy (materiały wykończeniowe, meble, przedmioty użytkowe etc.). Pierwsze problemy  i spękania mogą pojawić się po ok. dwóch latach od wybudowania budynku, jak konstrukcja zacznie dźwigać tony dodatkowego obciążenia.

Hydroizolacja przepony poziomej wykonana za pomocą pap zazwyczaj zaczyna przepuszczać wilgoć przez zgrzewy po ok. 5-8 latach i prowadzi do podciągania kapilarnego wody. Pierwsze skutki zawilgocenia zaczną pojawiać się z czasem.

Zdarzają się równie przypadki źle wykonanej hydroizolacji zewnętrznej. Elementy murowe z czasem zaczynają wchłaniać wilgoć.

Przyczyną zawilgocenia może być nawet dziura w piance montażowej, np. spowodowana zbyt długim narażeniem pianki montażowej na działanie promieni UV. Wilgoć migruje i dostaje się do konstrukcji ścian nawet przez niewielkie otwory.

 

 

Wilgoć i pleśń w mieszkaniu - po czym poznać źródło zawilgocenia wnętrza?

 

To nie jest proste zadanie, najprawdopodobniej możemy w tej materii potrzebować porady profesjonalisty, jednak istnieją konkretne przesłanki, które mogą nas naprowadzić na źródło problemu.

Jeśli zauważymy wykwity grzyba na framudze okiennej lub drzwiowej, najprawdopodobniej mamy zbyt dużą wilgotność we wnętrzu. Przyczyną problemu może być w tym wypadku niedziałająca wentylacja lub jej brak. Wykwity na ścianach w pomieszczeniach na parterze najczęściej powstają w wyniku zawilgocenia piwnicy i fundamentów, jednak istnieje wiele innych zagrożeń np. rynny mogą być schowane w termoizolacji. Wykwity na środku ściany często mogą świadczyć o przeciekach instalacji wodnej lub gazowej (rurki powinny być w oplocie z pianki, w innym wypadku na rurkach zacznie się skraplać woda i rozchodzić na tynki i ściany).

Problemy z hydroizolacją fundamentów najczęściej możemy rozpoznać w mieszkaniach na parterze i w piwnicach. Z czasem pojawia się wykwit rozpoczynający się na dole ściany i stopniowo narastającym w górę. Natomiast wykwity grzyba na górnych piętra, szczególnie w narożnikach przy stropie, świadczą najczęściej o problemach z hydroizolacją dachu.

 

Gdzie szukać pomocy?

 

Ekspert firmy SANIER ds. hydroizolacji i renowacji doradzi Państwu jak poradzić sobie z konkretnym problemem. Pomoże dobrać odpowiednie rozwiązanie technologiczne oraz  produkty. Zapraszamy na konsultacje i szkolenia do naszej siedziby na ul.Adama Vetulaniego 5 w Krakowie lub do kontaktu pod numerem (+48) 533 343 595.

Jesteśmy w stanie doradzić i pomóc znaleźć przyczynę problemu. W poważniejszych przypadkach np. z konstrukcją budynku  może być konieczna ekspertyza np. kierownika budowy.