Jak zrobić fasetę?
Faseta/ wyoblenie to element, który musi zostać wykonany na połączeniu ściany fundamentowej z ławą oraz na połączeniach ściana-ściana wewnątrz fundamentów. Ostre, zewnętrzne krawędzie ławy i ściany fundamentowej powinny być sfazowane/wyoblone. Dzięki tym zabiegom wykonamy powłokę izolacyjną o kontrolowanej grubości i unikniemy spękań na załamaniach materiału. Dodatkowo faseta ułatwia odprowadzanie wody opadowej.
Zadaniem fasety jest między innymi uszczelnienie połączenia płyty fundamentowej z ławą. Nie jesteśmy w stanie bez fasety nałożyć izolacji w narożniku wklęsłym, tak aby tworzyła warstwę o równej grubości. Nałożenie zbyt dużej warstwy materiałów izolacyjnych w narożach najczęściej skutkuje rozrywaniem izolacji przez skurcz. Cieńsza warstwa wyschnie dużo wcześniej i się skurczy, natomiast w narożach ten skurcz nastąpi o wiele później.
Wykonanie fasety nie jest trudnym zadaniem. Potrzebujemy zaprawy mineralnej na bazie czystego cementu oraz kielenki. SANIER do wykonania fasety poleca dedykowaną zaprawą wodoszczelną Bostik Sperrmortel. Wykonawcy kształtując fasetę często sięgają po kawałek rurki PCV, zwykłą szklaną butelkę lub słoik.
Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża tak, aby było stabilne, pozbawione dziur, tłustych plam, farb, gipsu oraz mleczka cementowego. Oczyszczoną, szorstkowaną powierzchnię należy odpylić.
Przed nałożeniem powierzchnię zwilżyć, tak aby była w stanie matowo-wilgotnym.
Nabieramy nie za dużą ilość zaprawy za pomocą kielni i rzucamy zaprawę w kącik. Wstępnie przeciągamy, zbierając i rozprowadzając nadmiar. To co zostanie można zebrać i rzucić dalej. Fasetę profilujemy za pomocą kielenki z zaokrąglonym bokiem, rurki, słoika lub butelki. Czekamy aż wyschnie (czas wiązania to ok. 5 godzin, jednak pełne obciążenie może nastąpić dopiero po 24 godzinach).
Ważne! Połączenia narożników ścian zewnętrznych trzeba sfazować/ ściąć, aby nie było kąta 90. Jeśli tego nie zrobimy należy zatopić tam siatkę elewacyjną bądź taśmę uszczelniającą w warstwie hydroizolacji. SANIER sugeruje zastosowanie hydroizolacji bitumicznej Bostik Dickbeschichtung 2K+.