fbpx
SANIER™ - Dostarczamy materiały, z których budujecie rzeczywistość.
konkurs wiosenny
Konkurs wiosenny - Regulamin + Nagrody
20 kwietnia, 2023
Hydroizolacja części podziemnej kamienicy
Hydroizolacja części podziemnej kamienicy
5 maja, 2023

Hydroizolacja balkonu

Data publikacji:
21 kwietnia, 2023

Hydroizolacja balkonu

 

Remont domu to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Jednym z elementów, na które trzeba zwrócić uwagę, jest hydroizolacja balkonu lub tarasu. To właśnie warstwa hydroizolacji chroni naszą nieruchomość przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą prowadzić do poważnych problemów konstrukcyjnych. W tym artykule omówimy jak dobrać materiały budowlane do hydroizolacji balkonu jak ją wykonać krok po kroku. Przeczytaj, jak w prosty sposób zabezpieczyć swój balkon lub taras i cieszyć się nimi przez wiele lat.

 

Hydroizolacja balkonu - z tego artykułu dowiesz się:

Jak wybrać materiały do hydroizolacji balkonu?

Rodzaje materiałów do hydroizolacji balkonu

Jak wykonać hydroizolację balkonu?

 

 

Hydroizolacja balkonu

Hydroizolacja balkonu jest niezbędna, aby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. Balkon to element architektoniczny, który wystaje poza obrys budynku i nie styka się z gruntem, jest zabezpieczony balustradą i połączony drzwiami z sąsiadującym pomieszczeniem. Jednym z głównych warunków trwałości balkonu jest  zapobieganie wnikaniu wilgoci i wody w głąb konstrukcji. Hydroizolacja jest barierą przed przenikaniem wody i wilgoci do konstrukcji balkonu, stanowi zarazem ochronę przed korozją płyty konstrukcyjnej, przeciekami oraz rozwojem mikroorganizmów.

Balkony są szczególnie narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, takich jak słońce, woda opadowa i zmienne temperatury. Dlatego tak ważne jest staranne wykonanie skutecznej hydroizolacji z użyciem technologii i produktów dostosowanych do współczesnych standardów budowlanych.

Podczas wykonywania tarasu lub balkonu należy zadbać przede wszystkim o skuteczne odprowadzenie wody z ich powierzchni poprzez odpowiednie ukształtowanie spadku na każdej z warstw, wynoszące około 2%. Dzięki temu woda opadowa będzie swobodnie spływać z powierzchni płyty.

 

Jak wybrać materiały do hydroizolacji balkonu?

Wybierając materiały do hydroizolacji balkonu, należy kierować się takimi kryteriami, jak rodzaj wykończenia balkonu oraz zakres pracy podłoża. Istotne w tym wypadku jest dobór hydroizolacji do materiałów wykończeniowych, jakie chcemy mieć na balkonie, ponieważ różne wykończenia wymagają różnych materiałów izolacyjnych. Mamy do wyboru wiele opcji takich jak  gres klejony, płytki kamienne, płytki na dystansach, deski kompozytowe lub drewniane, kostki brukowe lub taras zielony.  Im większa powierzchnia, tym aplikowane materiały powinny mieć większą elastyczność. Elastyczne połączenie jest szczególnie ważne w miejscach, w których występują znaczne naprężenia konstrukcyjne lub materiałowe, np. przy połączeniach powierzchni poziomej ze ścianą, styk obróbek blacharskich z podłożem.

Przy doborze materiałów należy również zwrócić uwagę na  wielkość, kształt i konstrukcję balkonu, a także położenie i znajdujące się pod nim pomieszczenia. Wszystkie newralgiczne strefy, takie jak narożniki czy miejsca obróbki blacharskiej, wymagają uszczelnienia, które uniemożliwi przedostawanie się wody do warstw izolacyjnych.

 

Rodzaje materiałów do hydroizolacji balkonu

 

Najważniejsze, aby postawić sobie pytanie jakimi materiałami  chcemy mieć wykończony balkon lub taras. Warto również zastanowić się  czy w przyszłości planujemy zmianę wykończenia balkonu lub tarasu. Najtrudniejszy wydaje się przypadek, gdy postanawiamy nagle wykonać taras zielony, który potrzebuje “antykorzennego materiału” do hydroizolacji (np. SK W Full Bond – RESITRIX).  Jednak wybierając  wykończenie balkonu  w postaci płytek na dystansach, płytek klejonych czy żywic, mamy więcej opcji do wyboru.

 

W zależności od wykończenia balkonu należy dobrać odpowiedni materiał:

 

 

-Płytki klejone: 

Decydując się na wykończenie tarasu lub balkonu za pomocą płytek klejonych należy wybrać odpowiedzi rodzaj hydroizolacji. W tym wypadku najlepiej zdecydować się na produkty dedykowane pod okładziny ceramiczne, albo wysokiej jakości, dwuskładnikowe szlamy elastyczne. Płytki są  dostępne w wielu wariantach kolorystycznych i łatwo utrzymać je w czystości.

 

Jednak przed podjęciem decyzji o wykończeniu balkonu gresem należy pamiętać o tym, aby układać go tylko na betonowym, idealnie równym podłożu. Jeśli nie wygładzimy podłoża, pojedyncze płytki mogą popękać pod ciężarem stąpających po nich osób. Otwory dylatacyjne to kolejny element, o którym należy pamiętać, należy je wykonać tak, aby woda mogła się przez nie wydobywać. Jeśli w balkonie nie został przewidziany kanał odpływowy, trzeba pamiętać o zachowaniu spadku umożliwiającego odpływ wody. Wadą gresu jest fakt, że płytki w kontakcie ze słońcem, szybko się nagrzewają.

 

Zalecamy następujące materiały:

Hydroizolacja fundamentu | Turbotec 2K+ | Bostik

 

Ardatec 2K Flex | Bostik

Aquafin 2K/M-Plus

Koester NB Elastik

 

Mapei Mapelastic

-Płytki na dystansach:

Decydując się na hydroizolacji balkonu pod płytki na dystansach, najlepiej wybrać szlamy elastyczne, hydroizolacje hybrydowe bądź membrany  (folia  PVC, folia TPO/FPO, EPDM).  Komfort i bezpieczeństwo na długie lata zapewnią dobre  materiały odpowiednie do warunków atmosferycznych panujących na zamieszkiwanych przez nas terenach.  Płytki charakteryzują się  łatwą konserwacją i szerokim wachlarzem wariantów kolorystycznych. Mogą być stosowane zarówno na zadaszonych, jak i nie zadaszonych powierzchniach, ponieważ są odporne na ścieranie oraz promienie UV.

 

Zalecamy następujące materiały:

Hydroizolacja fundamentu | Turbotec 2K+ | Bostik

 

Aquafin 2K/M-Plus

Koester NB Elastik

 

Schomburg AQUAFIN RB400

Membrana PVC THERMOFOL U 15 | Bauder

 

Membrana KÖSTER TPO/FPO 1,5 mm (1,5x20m) (30m2)

Membrana KÖSTER TPO/FPO 2,0 mm (1,5x20m) (30m2)

SK W Full Bond

-Żywice poliuretanowe:

Wyróżniamy kilka rodzajów żywic syntetycznych, każda znajdzie inne zastosowanie. Na balkony i tarasy najczęściej wybierane są posadzki z żywicy poliuretanowej lub PMMA. Oba materiały można stosować do wykańczania posadzek wewnętrznych (nie mogą wydzielać LZO) i zewnętrznych.

Poliuretany i żywice PMMA są odporne na działanie słońca i innych szkodliwych czynników atmosferycznych. Elastyczna powłoka może współpracować z podkładem betonowym. W tym przypadku rzeczywiście jakość odpowiada cenie. Przy wyborze wykończenia z żywicy musimy zwrócić uwagę na wilgotność podłoża - musimy trzymać się wytycznych maksymalnej wilgotności podłoża dla produktu, który wybraliśmy.

 

Zalecamy następujące materiały:

  • SIKA Balkony Standard lub Premium
  • SOPREMA systemy Alsan

SIKA Balkony Standard lub Premium

Produkty dostępne na zamówienie:

E: d.karlik@sanier.pl
T: +48 883 292 303

 

 

SOPREMA systemy Alsan

Produkty dostępne na zamówienie:

E: d.karlik@sanier.pl
T: +48 883 292 303

 

Jak wykonać hydroizolację balkonu?

Ważne jest, aby hydroizolacja balkonu została wykonana przez doświadczoną ekipę budowlaną z użyciem wysokiej jakości materiałów izolacyjnych. Dzięki temu możemy mieć pewność, że balkon będzie trwały, bezpieczny w użytkowaniu i wolny od problemów związanych z wnikaniem wody i wilgoci do konstrukcji.

Jeśli zdecydujesz się na wykonanie hydroizolacji balkonu na własną rękę zapoznaj się ze szczegółową instrukcją jak krok po kroku wykonać:

 

 

Hydroizolacja balkonu lub tarasu to konieczność

 

Hydroizolacja jest niezbędna do  prawidłowego i bezawaryjnego funkcjonowania  balkonu.  Konieczne jest zaprojektowanie i wykonanie odpowiedniego układu warstw wraz z właściwą hydroizolacją. Spełnienie tych założeń pozwoli uniknąć kłopotów i kosztownych napraw podczas użytkowania oraz zapewni bezpieczeństwo i komfort korzystania z tych elementów.

Należy wybrać sprawdzone materiały hydroizolacyjne, które zabezpieczą taras lub balkon przed negatywnym wpływem wody i wilgoci. Te czynniki mogą przenikać w głąb kolejnych warstw konstrukcji i prowadzić do jej uszkodzenia oraz korozji, a nawet spowodować rozwój pleśni. Należy przy tym pamiętać, aby uwzględnić wszystkie połączenia płyty, takie jak łączenie z ścianą czy strefą cokołową.  Jeśli potrzebujesz pomocy przy doborze odpowiedniej technologii i materiałów, napisz do nas.