Dlaczego nie można pominąć hydroizolacji?
Hydroizolacja jak sama nazwa wskazuje stanowi zabezpieczenie budynku przed szkodliwym działaniem wilgoci i wody. Jednym z pierwszych etapów prac budowlanych jest badanie gruntu na podstawie, którego jesteśmy w stanie określić jaki rodzaj hydroizolacji będzie niezbędny w naszym budynku.
Podziemne części budynku są nieustannie narażone na działanie wód gruntowych. Brak hydroizolacji fundamentów może skutkować pojawieniem się wody w piwnicy co negatywnie wpłynie na całą strukturę budynku. Zbyt duża wilgotność w powietrzu wpływa negatywnie na materiały budowlane, jak i na mieszkańców. W przyszłości może skutkować pojawieniem się nalotu w postaci pleśni i grzybów.
Izolacja fundamentów to podstawa, której nie należy pomijać. Nie można zapomnieć również o innych elementach budynku, takich jak ściany i stropy, dach, balkony i taras oraz łazienka. Jeśli zrezygnujemy z zabezpieczenia naszego budynku przed szkodliwymi działaniami wody, temperatury i powietrza bardzo szybko mogą pojawić się u nas problemy.
Rodzaje hydroizolacji
Zadaniem hydroizolacji jest zabezpieczeniem strategicznych części budynku przed wodą, która mogłaby uszkodzić elementy konstrukcyjne budowli. Hydroizolacje możemy wydzielić na kilka rodzajów. Ze względu na sposób umiejscowienia jej względem budowli możemy wyróżnić podział na: hydroizolację poziomą (pod posadzką lub na szczycie fundamentów) i hydroizolację pionową (ściany). Najczęściej wprowadzamy jednak podział na izolację przeciwwodną i przeciwiwlgociową. Hydroizolacja przeciw wodna chroni przed działaniem wód gruntowych. Natomiast zadaniem izolacji przeciwwilgociowej jest ochrona przed wodą nie wywierającą ciśnienia. Hydroizolację dzielimy również ze względu na stopień zagrożenia działaniem wody na izolację ciężkie i lekkie. Izolacje typu ciężkiego należy wykonywać w miejscach narażonych na napór wody pod ciśnieniem. Natomiast izolacje typu lekkiego znajdą zastosowanie przed przenikaniem wody w kierunku bocznym, na gruntach z niskim poziomem wód oraz przepuszczalnym.
Jak oszczędzać na hydroizolacji? Dlaczego nie można pominąć hydroizolacji?
Odpowiedź może być dość przewrotna, ponieważ najlepszym co możemy zrobić, aby zaoszczędzić na hydroizolacji jest nie oszczędzanie na jakościowych materiałach i fachowej robociźnie. Warto zainwestować w odpowiednią izolację na etapie budowy. Koszty naprawy zniszczonej, lub źle nałożonej hydroizolacji są dużo większe niż koszt zastosowania jakościowej hydroizolacji. Z czasem jesteśmy w stanie pozbyć się jedynie skutków a nie przyczyny problemu. Woda migruje dlatego przyczyna może znajdować się z innej strony budynku niż odpadający tynk, czy brzydki nalot na ścianie. Czasami nie jesteśmy w stanie przewidzieć na jakie problemy będzie narażony fundament. Nawet domy jednorodzinne postawione wokół naszej inwestycji, są w stanie zaburzyć poziom wód gruntowych.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której po 10 latach od wybudowania budynku, powstają w jego okolicy osiedla domków jednorodzinnych. W takich przypadkach poziom wód gruntowych zostanie zaburzony. Fundament może być narażony np. na wodę pod ciśnieniem, z którą nie poradzi sobie wyłącznie izolacja przeciwwilgociowa. W takim wypadku najlepiej zastosować hydroizolację przeciwwodną. Pierwszym krokiem przed budową nowej inwestycji jest wykonanie badań gruntów, co nam pomoże w wyborze odpowiedniej hydroizolacji.Izolacja przeciwwilgociowa wystarczy, gdy dom jest postawiony na gruntach przepuszczalnych jak piaski i żwiry.W przypadku kiedy poziom wód gruntowych zostanie zaburzony, jedynie hydroizolacja przeciwwodna zapewnia nam wysoki poziom bezpieczeństwa.
Hydroizolacja to etap, którego nie można pominąć, ponieważ będzie to skutkować stratami w przyszłości. Odbudowa zniszczonej hydroizolacji i osuszanie budynku to trudne i kosztowne zabiegi. Budynek wystawiony na działanie wilgoci szybciej ulegnie zniszczeniu. Zawilgocone ściany może pokryć szkodliwy dla zdrowia mieszkańców grzyb. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Odpowiednio wykonana hydroizolacja położona już na etapie budowy da nam pewność, że konstrukcja pozostanie nienaruszona przez długie lata.