asera
Czym jest jastrych?
Jeśli po prostu zadajesz sobie pytanie: co to jest jastrych - na pewno nie jesteś jedyny. Jest to mniej znany termin na wylewki podłogowej. To nic innego jak podkład na stropach lub płycie betonowej. Wykonany jest z mieszanki, która z czasem twardnieje i tworzy gęstą warstwę bazową pod podłogą lub wykładziną podłogową.
Jakie są rodzaje jastrychów?
W zależności od użytego przy produkcji materiału wyróżnia się kilka różnych typów wylewki. Są to:
- jastrych cementowy – inaczej: jastrych betonowy, powstający na bazie cementu portlandzkiego,
- jastrych gipsowy – tworzący grubą warstwę podkładu,
- jastrych magnezytowy – będący mieszanką tlenku magnezu oraz chlorku magnezu z organicznymi i nieorganicznymi wypełniaczami,
- jastrych asfaltowy – wykonany z lanego asfaltu, mączki kamiennej oraz piasku i wylewany na gorąco,
- jastrych anhydrytowy – z anhydrytem syntetycznym lub naturalnym, który wiąże się ze spowalniaczami w celu zastygnięcia masy,
- jastrych samopoziomujący – tworzący idealnie gładką powierzchnię.
Czym charakteryzuje się jastrych anhydrytowy?
Jednym z częściej wybieranych rodzajów wylewek jest jastrych anhydrytowy. Jest to bardzo uniwersalny typ wylewki, który po wyschnięciu ulega bardzo niewielkim skurczeniom. Wybierając go można zrezygnować z montowania dodatkowego zbrojenia. Podobnie jak wylewka gipsowa, nie wymaga wykonywania dylatacji, a na jego powierzchnie nie powstają odkształcenia. Nieocenioną zaletą jest to, że po jastrychu anhydrytowym można poruszać się już po dwudziestu czterech godzinach od jego położenia.
Jastrych anhydrytowy ma dość rzadką konsystencję, która sama tworzy stosunkowo równą powierzchnię. Nie wymaga dodatkowego wyrównywania. Wylewka ta nadaje się także do zastosowania na ogrzewaniu podłogowym, ale nie można kłaść jej w pomieszczeniach narażonych na znaczne działanie wilgoci oraz na zewnątrz. Jej minusem jest również stosunkowo wysoka cena.