Dlaczego hydroizolacja budynku jest ważna?
Woda to żywioł niezbędny do życia, ale również niszczycielski. Wraz z powietrzem stanowią jedno z głównych zagrożeń dla naszego domu. Wykonana prawidłowo hydroizolacja podziemnych części budynku i dachu, gwarantuje trwałość konstrukcji budynku oraz bezpieczeństwo na lata.
Niestety nie tylko woda stanowi zagrożenie w przypadku fundamentów budynku. Choć nie jest to widoczne na pierwszy rzut oka, w wodzie występują rozpuszczone związki organiczne pochodzące z procesów gnilnych, różnego rodzaju sole minerałów zawartych w glebie i w nawozach roślinnych. Negatywnym skutkiem obecności soli w wodzie jest zwiększenie objętości materiałów, które z czasem prowadzi do destrukcji materiałów budowlanych.
Kolejnym czynnikiem działającym negatywnie jest proces cyklicznego zamarzania wody, który destrukcyjnie wpływa na pustaki, cegły, tynki, powłoki malarskie i dosłownie rozsadza materiały budowlane.
To kolejne przesłanki do zainwestowania w dobrej jakości materiały hydroizolacyjne i odpowiednią technologię zabezpieczenia fundamentów naszego wymarzonego domu. Chęć oszczędzenia na materiałach niestety skutkuje z czasem dużymi stratami finansowymi.
Hydroizolacja stanowi niezbędny element ochronny poszczególnych części budynków, które mogą być narażone na długotrwałe oddziaływanie wilgoci lub wód gruntowych. Co w przyszłości może mieć negatywne skutki nie tylko dla budynku, ale również dla naszego bezpieczeństwa i zdrowia. Hydroizolacje stosujemy na fundamentach, ścianach fundamentowych, tarasach, podłogach i dachach.
Hydroizolacja bitumiczna
Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów hydroizolacyjnych są masy bitumiczne. Najprawdopodobniej wybierane z uwagi na ich liczne zalety. W odróżnieniu od pap i folii w przypadku mas bitumicznych nie ma możliwości podsiąkania wody, dlatego - powłoka bezszwowa. Hydroizolację bitumiczną można z łatwością aplikować nawet na lekko wilgotne podłoże. Skutecznie łączy izolacje detali np. przejść rurowych z izolacją powierzchniową. Istotną zaletą mas bitumicznych jest również łatwa aplikacja.
Skuteczną hydroizolację należy dobrać do rodzaju gleby, typu budynku oraz poziomu wód gruntowych. W pierwszym etapie, kiedy decydujemy się wybudować dom, warto wykonać badanie geotechniczne gruntu, dzięki niemu będziemy w stanie określić jakiego rodzaju hydroizolacji potrzebujemy. Na tym etapie najlepiej zgłosić się do technologa, który pomoże dobrać odpowiednie materiały i technologię. Dzięki takiemu działaniu jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed przyszłymi kosztami i stratą czasu, które będziemy musieli poświęcić na naprawę źle wykonanej izolacji lub osuszenie zawilgoconych ścian.
Izolacje typu lekkiego sprawdzą się przy gruntach łatwo przepuszczalnych, w innym wypadku dużo bezpieczniej postawić na izolację ciężką, która zapewni nam bezpieczeństwo również w przypadku działania wody pod ciśnieniem.
Po dobraniu odpowiedniej technologii i materiałów warto przystąpić do działania. Jak samemu wykonać hydroizolację bitumiczną?
Na początku należy przygotować powierzchnię. Ściany fundamentowe żelbetowe muszą zostać przeszlifowane w celu usunięcia mleczka cementowego - szczotkami drucianymi lub głowicą z drutami. “Świeży” (2-4 dni) żelbet można przemyć wodą pod ciśnieniem, taki zabieg powinien skutecznie pomóc pozbyć się mleczka cementowego - należy wykonać próbę, żeby ustalić ciśnienie robocze.
Należy uważać na ostre krawędzie, które mogą prowadzić do uszkodzenia hydroizolacji powłokowej. Polecamy wyoblić narożniki płyty oraz ścian, aby zniwelować naprężenia w hydroizolacji.
Oczyszczone podłoże należy wyrównać zaprawą naprawczą. Powierzchnia, na którą będziesz nakładać zaprawę, powinna być matowo-wilgotna.
Następnie, należy zrobić fasetę na połączeniach płyta-ściana oraz ściana-ściana. Fasetę wykonujemy zaprawą naprawczą. Można ją wykonać za pomocą butelki/rurki o średnicy ok 10 cm. Powierzchnię przed zrobieniem fasety trzeba nasączyć wodą (stan matowo-wilgotny).
Podłoże gruntujemy materiałem bitumicznym dopasowanym do rodzaju hydroizolacji.
Nakładamy właściwą warstwę hydroizolacji przeciwwodnej - średnia grubość warstwy na mokro 2,4 mm - kontrolujemy grubość miernikiem przynajmniej raz na 10 m2. Pamiętaj, by składnik sypki dodawać małymi porcjami, aby zapobiec powstaniu grudek – mieszamy ok 2-3 min mieszadłem wolnoobrotowym po dodaniu całego składnika sypkiego do bitumu.
Po całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy nakładamy drugą warstwę hydroizolacji przeciwwodnej – średnia grubość warstwy na mokro 2,4 mm – kontrolujemy grubość miernikiem przynajmniej raz na 10 m2. Grubość warstw różni się w zależności od tego czy wykonujemy hydroizolacje średnią czy ciężką.
Zestawienie produktów do wykonania hydroizolacji bitumicznej:
Produkty dostępne w naszych sklepach stacjonarnych w Krakowie i Sosnowcu.
W celu dokonania zamówienia produktu nie dostępnego na sanier.pl skontaktuj się z nami pod numerem +48 697 691 472 lub +48 883 292 303
SANIER rekomenduje następujące hydroizolacje bitumiczne:
Bostik Dickbeschichtung 2K+
PCI Pecimor 2k
Koester Bikuthan 2K
Koester Deuxan 2K
Schomburg Combidick 2K Classic
Schomburg Combidick 2K Premium
Tabela z zestawieniem zużycia wybranych hydroizolacji bitumicznych na m²:
Zużycie materiału na 20m², 50m² i 100 m²
Chcesz wiedzieć więcej?
Szczegółowe informacje na temat procesu hydroizolacji znajdziesz w naszym poradniku:
Dysponujemy gronem fachowców, którzy z przyjemnością Ci doradzą. W razie dodatkowych pytań zadzwoń do nas na numer 533 343 595.