fbpx
SANIER™ - Dostarczamy materiały, z których budujecie rzeczywistość.
Beton komórkowy
5 kwietnia, 2023
Rodzaje dachów
Dach - Rodzaje dachów: czterospadowy, dwuspadowy, jednospadowy, mansardowy, naczółkowy, namiotowy, spadzisty, wielospadowy, dach płaski
26 czerwca, 2023

Budynek pasywny

Data publikacji:
16 maja, 2023

Budynek pasywny

 

Budynek pasywny to obiekt, który teoretycznie nie wymaga dostarczania energii z zewnątrz ani z konwencjonalnego źródła ciepła do ogrzewania lub chłodzenia. Cała energia potrzebna do ogrzewania domu pochodzi z odnawialnych źródeł energii, takich jak słońce, grunt oraz wykorzystanie energii wytwarzanej przez sam budynek, sprzęt i użytkowników. W praktyce, w klimacie Polski, budynek pasywny to obiekt, który wymaga minimalnej dostawy energii do ogrzewania. Cechy zewnętrzne takiego budynku to duże przeszklenia na południowej ścianie i zwarta bryła. Budynki pasywne są również nazywane domami energooszczędnymi.

 

Czy domy pasywne można wybudować niskim kosztem?

 

Mając na względzie powyższe, ciężko oczekiwać, aby budynki pasywne kosztowały tyle samo co domy budowany w klasyczny sposób. Jednak możemy zoptymalizować koszty budowy. Jak to zrobić? Przede wszystkim używając odpowiednich materiałów. W przypadku domów pasywnych bardzo duże znaczenie ma odpowiednia izolacja termiczna. Produktem szczególnie godnym uwagi, są płyty warstwowe z rdzeniem PIR. Mają one najlepsze właściwości termoizolacyjne i są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne czy warunki pogodowe.

Dobrze zaprojektowany budynek pasywny może przynieść oszczędności w długoterminowej perspektywie, ze względu na minimalne zużycie energii. Niższe rachunki za energię i ogrzewanie mogą skompensować początkowe koszty budowy. Zastosowanie odpowiednich technologii i materiałów może przyczynić się do optymalizacji kosztów budowy. Inwestycja w energooszczędny budynek może przynieść oszczędności i korzyści środowiskowe w dłuższej perspektywie czasowej.