fbpx
SANIER™ - Dostarczamy materiały, z których budujecie rzeczywistość.
Dachy zielone
Dachy płaskie
4 sierpnia, 2023
Deskowanie
18 sierpnia, 2023

Dach zielony

Data publikacji:
17 sierpnia, 2023

Dach zielony

Dachy zielone, ogrody wertykalne i zielone fasady to popularny trend budowlany, szczególnie w Norwegii, Danii, Szwajcarii i Holandii. W Polsce również zyskują na popularności, w ostaniach latach pojawiło się wiele nowych i intrygujących rozwiązań w tym zakresie.

Dachy zielone to powierzchnia oddzielona od gruntu, znajdująca się nie tylko na wysokości, ale także na poziomie zero, takie jak parkingi czy chodniki. Mają one wiele zalet, m.in. obniżają temperaturę w betonowych centrach miast, co łagodzi efekt miejskich wysp ciepła. Również stanowią doskonałą przestrzeń dla owadów, ptaków i małych zwierząt. Zazielenienie przestrzeni publicznej wpływa pozytywnie na samopoczucie mieszkańców, dostarczając im przestrzeni wypoczynkowej i rekreacyjnej. Dodatkowo poprawia jakość powietrza. Dlatego samorządy coraz bardziej wspierają te ekologiczne inicjatywy, a niektóre z nich zwalniają z podatku od nieruchomości.

 

Jakie rośliny wybrać na dach zielony?

Dach zielony poprawia żywotność połaci dachowych, profesjonalnie wykonany może wytrzymać nawet dziesiątki lat w dobrym stanie. Wybór roślinności na dachach zależy od rodzaju dachu - ekstensywnego czy intensywnego. Na dachach ekstensywnych najlepiej sprawdzają się rośliny o niskich wymaganiach wodnych i glebowych, takie jak sukulenty, mchy czy rozchodniki. Natomiast na dachach intensywnych można zasadzić także trawy, kwiaty, krzewy i drzewa.

 

Zalety dachu zielonego

Zalety dachów zielonych są liczne. Oprócz estetycznego aspektu, dostarczają one przestrzeni wypoczynkowej, oczyszczają powietrze, retencjonują wodę deszczową i zmniejszają hałas. Ponadto stanowią ekonomiczne rozwiązanie, obniżając zużycie energii i wydłużając żywotność hydroizolacji dachu, co podnosi wartość budynku.

Dachy zielone cieszą się wsparciem władz miast, które oferują zwolnienia z podatku od nieruchomości lub dofinansowanie w związku z ich budową. Wielu miast zagranicznych, takich jak Wiedeń, przewodzi w zazielenianiu budynków, dając mieszkańcom wsparcie finansowe i doradcze.W nadchodzących latach można spodziewać się coraz większej liczby zielonych fasad, dachów i dziedzińców, które przyczynią się do poprawy jakości życia w mieście, a także ochrony środowiska naturalnego.

 

Warstwy dachu zielonego

 

Warstwy dachu zielonego składają się z kilku elementów, które razem tworzą stabilne i funkcjonalne środowisko dla roślinności. Proces ten można opisać w następujący sposób:

  1. Hydroizolacja: Pierwszą warstwą jest odporna na przerastanie korzeni izolacja przeciwwodna. W zależności od potrzeb, możemy wybrać membrany TPO/FPO, folie EPDM, powłoki bitumiczne lub papę. W przypadku dachów zielonych intensywnych zaleca się stosowanie folii EPDM, ponieważ muszą być odporne na przerastanie korzeni.
  2. Włóknina ochronna: Następnie należy chronić hydroizolację przed uszkodzeniami mechanicznymi poprzez nałożenie włókniny ochronnej, najczęściej wykonanej z PES/PE o gramaturze mniejszej bądź równej 300 gr/m2.
  3. Izolacja termiczna: Na dachach zielonych odwróconych, gdzie termoizolacja XPS jest stosowana, nakładamy matę dyfuzyjną. Matę dyfuzyjną, taką jak Delta Vent RR, używa się do oddzielenia izolacji termicznej od mat zasobnikowo-drenażowych.
  4. Warstwa drenażowa: Następnie kładziemy warstwę drenażową. Wypusty w tej warstwie służą do odprowadzania nadmiaru wody oraz gromadzenia wody dla potrzeb rozwoju roślin. Możemy wybierać spośród różnych materiałów, takich jak maty zasobnikowo-drenażowe z HDPE, maty kubełkowe z EPS, maty zasobnikowo-drenażowe z HIPS, skrzynki retencyjne z PP lub drenaż mineralny. Te materiały charakteryzują się zdolnością retencyjną, drenażową i wytrzymałością na ściskanie.
  5. Warstwa filtracyjna: Kolejnym krokiem jest nałożenie warstwy filtracyjnej, która oddziela warstwę drenażową od warstwy wegetacyjnej i zapobiega wypływaniu z niej cząsteczek. Włóknina filtracyjna wykonana z PP o gramaturze 100-200 gr/m2 pełni tę funkcję.
  6. Warstwa wegetacyjna: Ostatnią warstwą, na której można posadzić roślinność, jest warstwa wegetacyjna. Składa się ona z specjalistycznych substratów, których skład zależy od rodzaju dachu zielonego, na jaki się zdecydowano. Wybór substratu jest również związany z rodzajem roślinności, którą planuje się zasadzić.

Podsumowując, potrzebne produkty do budowy dachu zielonego to:

  • Hydroizolacja: membrany TPO/FPO, folie EPDMpapy (zalecana folia EPDM dla intensywnych dachów zielonych).
  • Włóknina ochronna PES/PE.
  • Izolacja termiczna XPS.
  • Mata dyfuzyjno-separacyjna (np. Delta Vent RR).
  • Warstwa drenażowa z włókniną filtracyjną (np. Delta Floraxx Top).
  • Substrat odpowiednio dobrany do rodzaju dachu zielonego.

 

Przeczytaj  cały artykuł o dachach zielonych.