fbpx
SANIER™ - Dostarczamy materiały, z których budujecie rzeczywistość.
sklep-internetowy-sanier
Sklep internetowy SANIER będzie zamknięty w dniach 23-31.12.2022
22 grudnia, 2022
szkolenie w sklepie SANIER
Szkolenia w SANIER w 2022 roku
24 lutego, 2023

Hydroizolacja – najczęściej zadawane pytania

Data publikacji:
26 stycznia, 2023

 

Hydroizolacja – najczęściej zadawane pytania

 

 

 

Hydroizolacja – w tym artykule dowiesz się:

 

 

 

Jednym z głównych zagrożeń dla budynku jest szkodliwe działanie warunków atmosferycznych.  Brak odpowiedniego zabezpieczenia przed działaniem wody i wilgoci może owocować zniszczeniami konstrukcji  oraz pojawieniem się pleśni i grzybów. Gromadząca się pod tynkiem, czy płytkami woda prowadzi często do odparzeń, pojawienia się charakterystycznych spuchniętych bąbli, łuszczącego się tynku, przebarwień tynków, odpadających paneli lub parkietu oraz uszkodzeniami elewacji. Gromadząca się woda w dłuższej perspektywie czasu doprowadzi do zniszczenia i rozsadzenia materiałów budowlanych i wykończeniowych.

 

Czym jest hydroizolacja?

 

Hydroizolacja to jeden z niezbędnych etapów budowy bezpiecznego i solidnego domu. Stanowi zabezpieczenie konstrukcji budynku, elewacji  jak i  pomieszczeń przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci. Należy pamiętać, że woda jest nośnikiem substancji (m.in. soli), które mają destrukcyjne działanie na samą izolację i na chronione przez nią elementy budynku. Agresywne związki chemiczne zawarte w wodzie (powstałe w naturalnym procesie gnilnym roślin oraz będące skutkiem reakcji chemicznych, jak i sole minerałów zawarte w glebie jak i nawozie roślinnym) przenikają do gruntu i oddziałują na fundamenty. Jednak ten problem nie dotyczy jedynie fundamentów.  Dodatkowo proces cyklicznego zamarzania i rozmarzania w ciągu roku, wpływa destrukcyjnie pustaki, cegły, tynki i powłoki malarskie.

Należy zabezpieczyć również dach ( w tym dachy zielone, dachy płaskie, dachy skośne i balastowe etc.), piwnice, pomieszczenia mokre (łazienkę, pralnię, pokój kąpielowy), balkon lub taras, zewnętrzne schody, garaż.

 

 

Do czego służy hydroizolacja?

 

Budynek powinien być zabezpieczony przed działaniem wody i wilgoci, oraz zawartych w niej substancji. Niepożądane skutki działania wody i wilgoci mogą prowadzić do uszkodzeń struktury budynku, ale również pojawienia się pleśni, grzybów i insektów. Odpowiednie zaizolowanie budynku w trakcie budowy gwarantuje zabezpieczenie na długie lata. Natomiast brak  lub błędnie wykonana hydroizolacja wiążą się z koniecznością remontu. Koszt remontu  pochłonie kilkukrotnie większą ilość środków niż wykonanie hydroizolacji na etapie budowy domu.

Krystalizacja soli jak i cykliczne zamarzanie i rozmarzanie i związane z tym uszkodzenia materiałów budowlanych, są kolejnymi przesłankami do zainwestowania w dobrej jakości materiały hydroizolacyjne i odpowiednią technologię zabezpieczenia fundamentów naszego wymarzonego domu.

Hydroizolacja wykonana na etapie budowy zapobiega zawilgoceniu budynku, natomiast izolacja przeciwwodna wykonana na istniejącym budynku pomoże pozbyć się wilgoci (w tym widocznych jej skutków jak odpadające i spękane  tynki,  pleśń i grzyby). Odpowiednio zaizolowane mury będą wytrzymałe i przez dziesiątki lat.

 

 

Kiedy należy wykonać hydroizolację?

 

Hydroizolacja to podstawowy wymóg budowlany, dlatego powinniśmy ją wykonać na etapie budowy domu. Jednak co roku wiele osób zgłasza się z nowymi szkodami, które mogą być związane wadliwą hydroizolacją. Jeśli nie powstrzymamy działania wody i wilgoci na czas, doprowadzimy do poważnych uszkodzeń.

Na pierwszy rzut oka ciężko dostrzec wadliwą hydroizolację, jej skutki są widoczne dopiero po dłuższym czasie. Najczęstszymi z widocznych objawów pojawiających się w przypadku zawilgoconych ścian jest pojawienie się plam na tynku, wykwitów, odspajające się farby, odchodzących lub popękanych płytek oraz odpadających tynków. Uszkodzenia tynku pojawiają się najczęściej na ścianach piwnic, dolnych częściach ścian parteru a czasami również na wyższych kondygnacjach. W zawilgoconych pomieszczeniach możemy odczuć wilgoć, chłód oraz nieprzyjemny, charakterystycznych dla piwnic zapach.

 

 

Rodzaje hydroizolacji

 

Materiały do hydroizolacji możemy podzielić ze względu na sposób ułożenia warstw hydroizolacji: izolacje pionowe (ściany zewnętrzne, ściany fundamentów) i izolacje poziome (hydroizolacja fundamentów, stropów i dachów). Przyjęto również podział z uwagi na typ zagrożenia jak: przeciwwilgociowe (chroni przed wilgocią) i przeciwwodne (chroni przed wodą wywierającą ciśnienie hydrostatyczne). Operujemy również pojęciem: hydroizolacje typu lekkiego (ochrona przed przenikaniem wilgoci), hydroizolacje typu średniego (zabezpieczenie przed wodą opadową bezpośrednią, kapilarną oraz przesączającą się w kierunku przegrody poziomej lub pionowej) i hydroizolacje typu ciężkiego (ochrona przed wodą napierającą pod ciśnieniem). Równie często segregując materiały do hydroizolacji korzystamy z podziału na materiały: bitumiczne, mineralne, hybrydowe i wykonane z tworzyw sztucznych.

 

Jaki rodzaj hydroizolacji wybrać?

 

Wybór systemu zależy od miejsca w jakim wykonujemy hydroizolację (fundamenty, łazienka, dach, piwnica, garaż, balkon, taras, basen etc.) oraz stopnia  narażenia na działanie wody i wilgoci w danym miejscu.

 

Woda i wilgoć  stanowią zagrożenie dla budynku nie tylko w postaci deszczu, śniegu i mgły. W przypadku hydroizolacji fundamentów należy wziąć pod uwagę  zmienny w ciągu roku poziom wód gruntowych. Jeśli nie mamy pewności na jaki rodzaj hydroizolacji się zdecydować, warto postawić na izolację przeciwwodną (typu ciężkiego), która jest dużo skuteczniejszą ochroną niż izolacja przeciwwilgociowa.

 

Hydroizolacja fundamentów i piwnicy

 

Projekt każdego nowego obiektu budowlanego powinien zawierać analizę gruntu oraz zalecenia dotyczące wykonania hydroizolacji podziemnej części budynku. Jeśli nasz dom jest podpiwniczony, nie możesz zapomnieć  również o hydroizolacji piwnicy.

Dostępne aktualnie  na rynku materiały hydroizolacyjne są w stanie zabezpieczyć podziemne części budynku w 100% przed działaniem wody. Innowacyjne technologie pozwalają na pracę w szerokim spektrum warunków oraz charakteryzuje je łatwość i szybkie tempo aplikacji.

Materiały do hydroizolacji podziemnych części budynku możemy podzielić na:

bitumiczne (roztwory, emulsje, masy i lepiki asfaltowe, polimerowo-bitumiczne masy uszczelniające – masy KMB, papy)

mineralne (bentonity, mikrozaprawy)

hybrydowe (innowacyjne masy uszczelniające nowej generacji łączące zalety hydroizolacji bitumicznych i mineralnych)

z tworzyw sztucznych (folie, membrany, polimerowe dyspersyjne masy uszczelniające – tzw. folie w płynie, powłoki żywiczne)

 

Hydroizolacja poradnik dla każdego cz1 - Ebook.

hydroizolacja

Hydroizolacja dachu

 

Odpowiednia izolacja przeciwwodna dachu jest niezbędna, aby ochronić go przed wodą i wilgocią. Materiały do hydroizolacji dobieramy w zależności od formy wykończenia dachu. Najczęściej wykorzystywane są  papy i membrany TPO/FPO, PVC i EPDM.

System dachu skośnego pełni funkcję ochronną, głównie przed opadami atmosferycznymi. Jednak dachy z systemem poddaszy często tworzą przestrzeń użytkowa, przez co musimy im zapewnić izolację termiczną i akustyczną. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu wełnę, co wymusza zapewnienie większej ochrony przed opadami oraz większej wentylacji. Wykonuje się ją przez stworzenie szczeliny pomiędzy wełną a hydroizolacją.

System dachu płaskiego możemy zabezpieczyć przed wodą metodą tradycyjną (dolna część konstrukcji to izolacja cieplna, a na górze montujemy hydroizolacje. Istnieje również metoda odwrotna (izolacja w górnej warstwie).   Na dachu płaskim możemy stworzyć dach zielony.

 

Jeśli chcesz wiedzieć jak wykonać hydroizolację dachów zielonych przejdź do artykułu.

Dachy zielone

 

 

Hydroizolacja pomieszczeń mokrych (łazienki, pralni, suszarni)

 

Najbardziej narażonym pomieszczeniem na działanie wody w  mieszkaniu lub domu jest łazienka. Pamiętajmy, że fugi nie chronią pomieszczeń wykafelkowanych przed wilgocią. Niezabezpieczone przestrzenie narażone na bezpośrednie działanie wody  prowadzą do przenikania wilgoci w głąb murów.

Niestety często w łazienkach pojawia się nieestetyczny ciemny nalot i brzydki zapach wilgoci, to znak, że powierzchnia uległa zagrzybieniu. Aby uniknąć takich konsekwencji, należy wykonać izolację na całej powierzchni podłogi wraz z zakładkami na ścianie oraz zabezpieczyć przed wodą przestrzeń przy brodziku lub wannie.

Do hydroizolacji łazienki najlepiej sprawdzi się folia w płynie. Należy pamiętać, że folię w płynie nakładamy w dwóch warstwa  i w dwóch różnych kierunkach.

Jeśli zastanawiasz się jak samemu wykonać hydroizolację łazienki, przeczytaj nasz poradnik.

 

Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

 

Hydroizolacja balkonu/ tarasu / schodów zewnętrznych

 

Elementy architektoniczne znajdujące się  poza obrysem budynku  jak i cała izolacja zewnętrzna wraz z dachem są mocno narażone na działanie czynników atmosferycznych. Różnice temperatur, promieniowanie UV, mróz, deszcz, grad  i  wiatr stanowią duże niebezpieczeństwo dla balkonów i tarasów. Niewłaściwe zabezpieczenie tych przestrzeni może prowadzić nie tylko do nieestetycznego wyglądu, ale również do korozji materiałów,  spękań, zawilgocenia i przecieków. Do zabezpieczenia balkonów i tarasów należy dobrać materiały dopasowane do wykończenia na jakie się zdecydujemy. Trzeba również wziąć pod uwagę, czy taras i balkon styka się z gruntem lub czy znajduje się pod pomieszczeniem ogrzewanym oraz  czy balkon lub taras jest zadaszony.

 

Jeśli chcesz dobrać odpowiednie materiały i dowiedzieć jak wykonać hydroizolację balkonu lub tarasu wybierz jeden z naszych poradników:

 

Hydroizolacja balkonu lub tarasu pod płytki klejone

Hydroizolacja balkonu lub tarasu na płytkach na dystansach

 

Hydroizolacja balkonu lub tarasu z żywicy poliuretanowej

 

 

 

Gdzie stosujemy hydroizolację?

 

Należy zaizolować  przed wodą  przede wszystkim podziemne części budynku czyli fundamenty i piwnice. Równie istotna jest hydroizolacja  dachów ( dachy skośne, dachy płaskie, dachy zielone, etc.). Nie możemy również pominąć takich elementów budynku jak balkon lub taras, czy łazienka.

 

 

Ile kosztuje hydroizolacja?

 

Koszty hydroizolacji zależą od wielu czynników. Należy określić zagrożenie   (m.in. poziom wód gruntowych) i system hydroizolacji. Innych materiałów potrzebujemy do wykonania np. hydroizolacji fundamentu, innych do pomieszczeń mokrych, a całkiem inne materiały stosujemy na dach lub balkonu.  Wykonanie izolacji istniejącego budynku może również wiązać się z dodatkowymi pracami takimi jak  m.in.  iniekcja.

Jeśli chcesz poznać dokładną cenę materiałów i zakres prac, które należy wykonać skontaktuj się  ze specjalistą. Podczas konsultacji można szczegółowo omówić problem na podstawie konsultacji na żywo lub za pośrednictwem naszej strony (przesyłając zdjęcia wraz z opisem problemu na adres mailowy).

Zapraszamy kontaktu ze specjalistą SANIER, który oceni  problem i zaproponuje odpowiednie rozwiązanie, materiały i technologię. Dzięki naszej pomocy unikniesz problemów z zawilgoconym domem, które w konsekwencji prowadzą do zniszczenia konstrukcji budynku i powstania niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni.

 

Jakie materiały do hydroizolacji wybrać?

 

Dobór właściwych  materiałów budowlanych i hydroizolacyjnych nie jest prostym zadaniem. Od  jakości materiału i dopasowania jego właściwości do naszych potrzeb zależy skuteczność wykonanej hydroizolacji. Aby uniknąć niemiłego rozczarowania, warto skonsultować się z ekspertem, który pomoże nam oszacować jakie produkty najlepiej nam się sprawdzą oraz dobierze materiały do naszych możliwości finansowych.

 

Jeśli jednak chcesz sam dobrać materiały, zapraszamy do naszego artykułu, w którym tłumaczymy czym się różnią i charakteryzują dane grupy materiałów:

Jak wybrać materiały do hydroizolacji ścian i fundamentów?

 

 

Gdzie kupić materiały do Hydroizolacji? (Kraków, Wieliczka, Bochnia, Olkusz, Chrzanów, Katowice, Sosnowiec, Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza)

 

Poświęciłeś czas, aby znaleźć informacje na temat materiałów do hydroizolacji, co oznacza, że zależy Ci na najwyższej jakości produktach. W poszukiwaniu takich materiałów najlepiej nie ograniczać się wyłącznie do dużych marketów budowlanych, których działy izolacji bazują na wybranych, popularnych produktach. Dodatkowo nie uzyskasz odpowiedniego wsparcia technicznego i doradztwa.

W sklepie SANIER ekspert  pomoże wam wybrać odpowiednie materiały, opowie o ich właściwościach, zaproponuje technologię dopasowaną do konkretnego problemu. Zostaniesz poinformowany o dodatkowych pracach przygotowawczych oraz o niezbędnych akcesoriach. Jeśli szukasz wysokiej jakości to rozwiązanie dla Ciebie.