Grunty a komercyjne inwestycje
Ekspert marki Hydrostop Marek Mularczyk opowie o gruntach pod komercyjne inwestycje
Zastanawiacie się nad wykonaniem hydroizolacji, ale nie wiecie na jakie materiały się zdecydować?
Wraz z ekspertem marki Hydrostop Markiem Mularczykiem, przygotowaliśmy krótką serię poświęconą hydroizolacji. Tutaj znajdziecie odpowiedzi na pytania: Czym jest hydroizolacja? Jak wykonać hydroizolacji? Czy hydroizolacja fundamentów jest potrzebna?
Grunty pod inwestycje komercyjne
Do tej pory rozmawialiśmy tylko o domkach jednorodzinnych, przejdźmy do trochę większych obiektów. Dobre, nośne grunty pokończyły się w miastach i teraz budujemy tam gdzie jeszcze jest fragment miejsca a nie tm gdzie byśmy chcieli. Komercyjne inwestycje pną się w górę na maksymalną wysokość jak tylko pozwala prawo. Powstaje w tym wypadku problem przenoszenia obciążenia na grunty.
Co raz częściej nasze budynki są posadowione tak jak na ilustracji, czyli na szeroko pojętych słupach/ palach, czyli na konstrukcjach przenoszących obciążenie w głąb do warstw nośnych. Co to ma wspólnego z hydroizolacją?
Bardzo dużo ponieważ wierzch tego słupa wygląd jak forma korony zbrojeniowej, czy też dwuteownika wystającego z gruntu. Tam trzeba też wykonać hydroizolację od spodu płyty fundamentowej. Jak to wykonać? Można próbować materiałami powłokowymi, ale prawdopodobieństwo, że tą koronę uda się uszczelnić powłokówkami jest równe niemal zeru. Co więcej na to zwrócił mi uwagę kiedyś profesor Starosolski, jeżeli na szczycie takiego słupa, na koronie położymy dwa razy papę na lepiku i na to wylejemy kolejną warstwę betonu, niestety stworzy nam się tam forma przegubu. To już nie będzie słup z przerwą technologiczną w betonowaniu tyko słup z przegubem bitumicznym. Dlatego, że bitum zawsze tam pozostanie nawet jeżeli zgniecie go konstrukcja budynku, zawsze pozostanie kilku milimetrowa warstwa, która nie będzie przekazywać obciążenia wgłąb słupa. Co zrobić w takim wypadku?
Zastosować materiały mineralne, np. suchą posypkę naszymi produktami, mieszanką 203. Wtedy nie wytwarza nam się ten przegub, wtedy konstrukcja pozostaje ciągła, wtedy możemy wykonywać izolację bez zagrożenia dla statyki obiektu.