Czym różni się izolacja przeciwwilgociowa od przeciwwodnej?
Doboru hydroizolacji dokonujemy w zależności od gruntów, na których budujemy dom oraz od poziomu wód gruntowych. Izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa spełniają różne funkcje. Pierwszym etapem zanim zdecydujemy się na budowę domu powinny być badania gruntu. Dzięki czemu będziemy w stanie wybrać odpowiedni rodzaj hydroizolacji.
Izolacja przeciwwilgociowa stanowi ochronę przed wodą niewywierającą parcia, czyli wodą z opadów oraz wilgocią podciąganą kapilarnie z podłoża. Natomiast izolacja przeciwwodna chroni fundamenty przed wodą wywierającą ciśnienie na podziemne elementy budynku. Ten rodzaj hydroizolacji gwarantuje większe bezpieczeństwo. Nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć na jakie zagrożenia zostanie narażony fundamenty naszego domu. Nawet nowe domki jednorodzinne wokół naszej inwestycji, są w stanie zaburzyć poziom wód gruntowych. Fundament może być narażony np. na wodę pod ciśnieniem, z którą izolacja przeciwwilgociowa nie będzie w stanie sobie poradzić.
Izolacja przeciwwilgociowa
Hydroizolacja wykonana w części podziemnej i przyziemiu budynku posadowionego powyżej zwierciadła wody gruntowej, gdy nie występuje hydrostatyczne parcie wody opadowej na fundamenty/ ściany fundamentowe.
Izolacja przeciwwodna
Hydroizolacja wykonana w części podziemnej i przyziemiu budynku posadowionego powyżej zwierciadła wody gruntowej, lecz w gruntach nieprzepuszczalnych, gdy występuje hydrostatyczne parcie wody opadowej. Wykonuje się ją również wtedy, gdy fundamenty budynku (lub ich fragmenty) są położone poniżej zwierciadła wody gruntowej.
Definicje wg. Maciej Rokiel, Renowacje obiektów budowalnych [w:] “Izolacje” 1/2019.