fbpx
SANIER™ - Dostarczamy materiały, z których budujecie rzeczywistość.
Folia w płynie
25 lutego, 2022
farba do wnętrza
Jaką farbę wybrać?
4 kwietnia, 2022

Hydroizolacja fundamentu: Najczęstsze błędy!

Data publikacji:
2 marca, 2022

HYDROIZOLACJA FUNDAMENTU Jakie są najczęstsze błędy?

Pamiętajmy, że dobrze wykonana hydroizolacja fundamentu gwarantuje spokój na lata.

Warto zainwestować w hydroizolację na etapie budowy. Koszty naprawy zniszczonej, lub źle nałożonej hydroizolacji są dużo większe niż koszt zastosowania jakościowej hydroizolacji. W tym wypadku nie warto oszczędzać na jakości materiału i wyspecjalizowanych pracownikach.

W momencie kiedy widzisz, że ściana jest mokra, parkiet i płytki odchodzą, czy na ścianie pojawia się grzyb, jest już za późno. Często jesteśmy w stanie pozbyć się jedynie skutków a nie przyczyny problemu (przyczyna może znajdować się z innej strony budowli niż skutek - woda migruje).

Czasami nie jesteśmy w stanie przewidzieć na jakie problemy będzie narażony fundament naszego budynku. Nawet postawione wokół naszej inwestycji,domy jednorodzinne są w stanie zaburzyć poziom wód gruntowych.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której  po 10 latach od wybudowania budynku, powstają w jego okolicy osiedla domków jednorodzinnych. W takich przypadkach  poziom wód gruntowych zostanie zaburzony. Fundament może być narażony  np. na wodę pod ciśnieniem, z którą nie poradzi sobie wyłącznie izolacja przeciwwilgociowa. W takim wypadku najlepiej zastosować hydroizolację przeciwwodną.

Pierwszym krokiem przed budową nowej inwestycji jest wykonanie badań gruntów, co nam pomoże w wyborze odpowiedniej hydroizolacji.

Izolacja przeciwwilgociowa wystarczy, gdy dom jest postawiony na gruntach przepuszczalnych jak piaski i żwiry.W przypadku  kiedy poziom wód gruntowych zostanie zaburzony, jedynie hydroizolacja przeciwwodna zapewnia nam wysoki poziom bezpieczeństwa.

Najczęstsze błędy:

Budynek bez piwnicy

 

Błędy:

-Ściana fundamentowa posadowiona na ławie fundamentowej.  Błędem jest nie zrobienie fasety na połączeniach ławy fundamentowej i  ściany fundamentowej →  Należy pamiętać, aby wykonać  ją od wewnątrz i od zewnątrz!

-Źle przygotowane podłoże → nie wyrównanie powierzchni

- Brak wyoblenia  ostrych krawędzi (połączenia ściana-ściana i narożniki ławy lub płyty fundamentowej)

Wskazówki:

-Fasety  od wewnętrznej strony znajdują się jedynie na połączeniach ława-ściana . Od wewnątrz fundamentu mamy fasety na połączeniach ława-ściana i ściana ściana→ powierzchnie pionowe 

 

Zalecamy:

-Zamiast papy lepiej stosować szlamy uszczelniające. Połączenie przepony poziomej→ zalecane wykonanie ze szlamów mineralnych. Papą nie jesteś w stanie jej sobie uszczelnić.

-Najlepiej zrobić hydroizolację zewnętrzną fundamentów jak masz już wybudowane ściany murowe parteru. Ponieważ hydroizolacje powłokową z fundamentów musimy zaciągnąć na min. 30 cm na ścianę zewnętrzną budynku (SANIER zaleca min 50 cm). W przeciwnym razie konieczne jest zrobienie opaski hydroizolacyjnej. Opaska  będzie  izolować ściany zewnętrzne parteru (na wysokości 30-50 cm) łącząc się z hydroizolacją pionową ścian fundamentowych.

Budynek z piwnicą

 

Błędy:

- Źle przygotowane podłoże → nie wyrównanie powierzchni

- Brak wyoblenia  ostrych krawędzi (połączenia ściana-ściana i narożniki ławy lub płyty fundamentowej).

 

Wskazówki:

-Między chudym betonem a płytą denną należy wykonać hydroizolację. Odradzamy hydroizolacje papą a tym bardziej folią budowlaną! Jeśli dojdzie do nieszczelności to woda może się pod papą rozlewać. Folia budowlana nie jest materiałem hydroizolacyjnym.

- Jeśli mamy piwnicę pod całym budynkiem to robimy tylko hydroizolacje obwodową zewnętrzną. Nie robimy hydroizolacji pionowej wewnętrznych ścian.

Szczegółowe informacje na temat procesu hydroizolacji znajdziesz  w naszym poradniku:

Część 1  <- kliknij i sprawdź

Część 2 <- kliknij i sprawdź

Dysponujemy gronem fachowców, którzy z przyjemnością Ci doradzą. W razie dodatkowych pytań zadzwoń do nas na numer (+48) 12 307 24 98