Przewodnik krok po kroku dotyczący hydroizolacji.
Woda jest „źródłem” życia, ale jednocześnie może być przyczyną obrócenia w niwecz „dzieła naszego życia” – naszego domu. Prawidłowa hydroizolacja podziemnych części budynku gwarantuje trwałość jego konstrukcji i spokój na lata. Prawidłowe zabezpieczenie przeciwwodne naszego domu to nie tylko staranne wykonawstwo, ale również dobór odpowiednich materiałów hydroizolacyjnych. Często stajemy przed pokusą zaoszczędzenia trochę pieniędzy na izolacji poprzez zastosowanie najtańszych materiałów. Tłumaczymy sobie, że przecież klimat się zmienia, średnia ilość opadów jest mniejsza niż kiedyś, że budujemy się w miejscu, gdzie jest niski poziom wód gruntowych –lustro wody poniżej naszych fundamentów, że majster się zna i wie co robi i ograniczy mi koszty budowy. Niestety tak to nie działa – na fundamentach i dachu nie należy oszczędzać. Odpowiednie zabezpieczenie dachu chroni nasz dom przed opadami deszczu i śniegu, a odpowiednie zabezpieczenie części podziemnej budynku chroni przed wilgocią, która działa na osłabienie elementów nośnych doprowadzając do osłabienia konstrukcji naszego domu.
Nikt nie da nam gwarancji, że po suchych latach nie nadejdą lata obfitujące w opady, co wiąże się z podniesieniem lustra wód gruntowych i intensywnym oddziaływaniem wody na fundamenty naszego domu. Oszczędność rzędu kilkuset złotych na wyborze odpowiednio wysokiej jakości materiałów hydroizolacyjnych i zastosowaniu odpowiedniej technologii izolacji przeciwwodnej, jest promilem kosztów związanych z budową naszego wymarzonego domu, który jest również kapitałem i bezpieczną przystanią dla nas i naszej rodziny.
Złoty środek ?
Znalezienie „złotego środka” między kosztem hydroizolacji a oczekiwanym efektem – trwałe zabezpieczenie fundamentów przed wodą – nie jest trudne, a koszt naprawy lub odtworzenia hydroizolacji w późniejszym okresie eksploatacji budynku, jest nieporównywalnie większy od początkowej inwestycji – w początkowym etapie budowy mamy swobodny dostęp do każdej części fundamentów, które możemy odpowiednio zaizolować.
SANIER służy Państwu fachowym doradztwem i wsparciem technologicznym oraz doborem odpowiednich materiałów hydroizolacyjnych wraz z zaproponowaniem odpowiedniej technologii i szkoleniem na budowie Państwa wymarzonego domu
Nie tylko sama woda stanowi zagrożenie dla przegród budowlanych. W wodzie występują rozpuszczone związki organiczne pochodzące z procesów gnilnych oraz różnego rodzaju sole minerałów zawartych w glebie jak i z nawozów roślinnych. Zawarte w wodzie sole wytrącają się w strefie odparowania i ponownie rozpuszczają się – ze względu na swoją higroskopijność – np. przez wilgoć kondensacyjną. Towarzyszy temu zjawisku zwiększenie objętości co doprowadza do destrukcji materiałów budowlanych.
Kolejnym aspektem, jaki musimy wziąć pod rozwagę, rozpatrując problem wilgoci, jest proces cyklicznego zamarzania i rozmarzania, który destrukcyjnie wpływa na pustaki, cegły, tynki, powłoki malarskie – dosłownie rozsadza materiały budowlane.
Krystalizacja soli jak i cykliczne zamarzanie i rozmarzanie i związane z tym uszkodzenia materiałów budowlanych, są kolejnymi przesłankami do zainwestowania w dobrej jakości materiały hydroizolacyjne i odpowiednią technologię zabezpieczenia fundamentów naszego wymarzonego domu.
Musimy być świadomi, że pomimo zastosowania odpowiedniej technologii i materiałów, konieczne może być wykonanie opaski odwadniającej wokół fundamentu lub w skrajnych przypadkach nawet wymiana gruntu nieprzepuszczającego na przesiąkliwy.
Projekt każdego nowego obiektu budowlanego powinien zawierać analizę gruntu oraz zalecenia dotyczące wykonania hydroizolacji podziemnej części budynku.
Czy hydroizolacja fundamentów to trudne zadanie?
Wręcz przeciwnie!
Z pomocą firmy SANIER są Państwo w stanie samodzielnie wykonać skuteczną hydroizolację fundamentów swojego wymarzonego domu.
Należy zadbać o dwa elementy niezawodnej hydroizolacji:
- Dobór wysokiej jakości materiałów hydroizolacyjnych:
- BOSTIK,
- SCHOMBURG,
- PCI,
- KOESTER,
- SIKA,
- HYDROSTOP.
- Staranne wykonanie – technologia.
HYDROIZOLACJA FUNDAMENTÓW
Hydroizolacja nowego obiektu.
Pierwszym naszym krokiem jest wybór rodzaju materiału hydroizolacyjnego.
Obecnie dostępne na rynku materiały hydroizolacyjne są w stanie zabezpieczyć w 100% podziemne części budynku przed wpływem wody – dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii łączą one w sobie unikatowe właściwości pozwalające na pracę w szerokim spektrum warunków oraz zapewniają łatwą i szybką aplikację.
- bitumiczne (roztwory, emulsje, masy i lepiki asfaltowe, polimerowo-bitumiczne masy uszczelniające – masy KMB, papy),
- mineralne (bentonity, mikrozaprawy),
- hybrydowe (innowacyjne masy uszczelniające nowej generacji łączące zalety hydroizolacji bitumicznych i mineralnych),
- z tworzyw sztucznych (folie, membrany, polimerowe dyspersyjne masy uszczelniające – tzw. folie w płynie, powłoki żywiczne).
Rekomendowanymi przez SANIER materiałami w obszarze hydroizolacji fundamentów są:
Polimerowo-bitumiczne
(masy uszczelniające KMB):
Bostik Dickbeschichtung 2K+
PCI Pecimor 2k
Koester Bikuthan 2K
Koester Deuxan 2K
Schomburg Combidick 2K Classic
Schomburg Combidick 2K Premium
Mikrozaprawy:
Szlamy uszczelniające sztywne (pękające wraz z podłożem):
BOSTIK K11 Schlamme Grau
Schomburg Aquafin 1K
PCI Barraseal CS
Koester NB 1
Hydrostop Mieszanka 203
Elastyczne (mające zdolność mostkowania rys):
BOSTIK K11 Flex Schlamme
Schomburg Aquafin 2K/M
PCI Barraseal Flex
Koester NB Elastik
Hydrostop Mieszanka Profesjonalna 209
Hybrydowe:
(innowacyjne masy uszczelniające nowej generacji łączące zalety hydroizolacji bitumicznych i mineralnych):
BOSTIK Turbotec 2k
Schomburg AQUAFIN RB400
PCI Barraseal Turbo
Koester NB 4000
Nowoczesna i innowacyjna chemia budowlana daje nam kilka możliwości skutecznego i trwałego zabezpieczenia fundamentów naszego wymarzonego domu.
1.Tradycyjna hydroizolacja bitumiczna:
1. Przygotowanie powierzchni – ściany fundamentowe żelbetowe muszą zostać przeszlifowane przed kolejnymi pracami co ma za zadanie usunięcie mleczka cementowego – „świeże” ściany żelbetowe można przemyć wodą pod ciśnieniem, co powinny oderwać warstwę mleczka cementowego – niezbędne próby. Podłoża muszą być nośne, równe, czyste, bez pęknięć, wolne od kurzu, farb, tłuszczu, gipsu, a także zaizolowane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej przed wnikającą od spodu wodą.
Ostre krawędzie – miejsca szczególnie narażone na uszkodzenia hydroizolacji powłokowej – narożniki płyty oraz ścian zalecamy zeszlifować/wyoblić, aby zniwelować naprężenia w hydroizolacji.
2. Wyrównujemy podłoże zaprawą naprawczą - przed nałożeniem zaprawy powierzchnię należy zwilżyć wodą (powierzchnia matowo-wilgotna) lub za pomocą emulsji zwiększającej przyczepność rozcieńczonej z wodą.
3. Na połączeniach płyta-ściana oraz ściana-ściana wykonujemy fasetę zaprawą naprawczą co najmniej na 24 godziny przed rozpoczęciem dalszych prac – można wykonać butelką/rurką o średnicy ok 10 cm. Powierzchnię przed zrobieniem fasety należy zwilżyć wodą.
4. Gruntujemy podłoże materiałem bitumicznym przeznaczonym do gruntowania pod właściwą hydroizolację.
5. Nakładamy właściwą warstwę hydroizolacji przeciwwodnej - średnia grubość warstwy na mokro 2,4 mm - kontrolujemy grubość miernikiem przynajmniej raz na 1 m2. Należy pamiętać, by składnik sypki dodawać małymi porcjami, aby zapobiec powstaniu grudek – mieszamy ok 2-3 min mieszadłem wolnoobrotowym po dodaniu całego składnika sypkiego do bitumu.
6. Po całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy nakładamy drugą warstwę hydroizolacji przeciwwodnej – średnia grubość warstwy na mokro 2,4 mm – kontrolujemy grubość miernikiem przynajmniej raz na 1 m2.
WAŻNE !
Temperatura powietrza, podłoża i składników powinna wynosić od +5°C do +30°C – bitumy na bazie wody.
Ważne – grunt i hydroizolację bitumiczną "zaciągamy" minimum 10 cm na cokół płyty i na 1 warstwę pustaka.
SANIER rekomenduje następujące hydroizolacje bitumiczne:
Bostik Dickbeschichtung 2K+
PCI Pecimor 2k
Koester Bikuthan 2K
Koester Deuxan 2K
Schomburg Combidick 2K Classic
Schomburg Combidick 2K Premium
2. Hydroizolacja szlamami mineralnymi:
1. Przygotowanie powierzchni – ściany fundamentowe żelbetowe muszą zostać przeszlifowane przed kolejnymi pracami co ma za zadanie usunięcie mleczka cementowego – „świeże” ściany żelbetowe można przemyć wodą pod ciśnieniem, co powinny oderwać warstwę mleczka cementowego – niezbędne próby.
Podłoża muszą być nośne, równe, czyste, bez pęknięć, wolne od kurzu, farb, tłuszczu, gipsu i bitumów, a także zaizolowane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej przed wnikającą od spodu wodą.
Ostre krawędzie – miejsca szczególnie narażone na uszkodzenia hydroizolacji powłokowej – narożniki płyty oraz ścian zalecamy zeszlifować/wyoblić, aby zniwelować naprężenia w hydroizolacji.
2. Wyrównujemy podłoże zaprawą naprawczą – przed nałożeniem zaprawy powierzchnię należy zwilżyć wodą (powierzchnia matowo-wilgotna) lub za pomocą emulsji zwiększającej przyczepność rozcieńczonej z wodą.
3. Na połączeniach płyta-ściana oraz ściana-ściana wykonujemy fasetę zaprawą naprawczą co najmniej na 24 godziny przed rozpoczęciem dalszych prac – można wykonać butelką/rurką o średnicy ok 10 cm. Powierzchnię przed zrobieniem fasety należy zwilżyć wodą.
4. Nakładamy elastyczny szlam mineralny - podłoże, które ma być przeznaczone do obróbki, musi być wstępnie zwilżone – matowo wilgotne.
Zaprawę należy aplikować w minimum dwóch cyklach roboczych - druga warstwa prostopadle do warstwy pierwszej, zawsze pokrywając 100 % powierzchni przeznaczonej do uszczelnienia. Grubość warstwy nie powinna przekraczać 2,5 mm w każdym punkcie – bezpiecznie przyjąć 1,2-1,5 mm grubości warstwy na mokro – kontrolujemy grubość miernikiem przynajmniej raz na 1 m2.
Kolejną warstwę nanosić po związaniu pierwszej, pamiętając o zwilżeniu wodą (do stanu matowo wilgotnego) podłoża przed aplikacją drugiej warstwy szlamu uszczelniającego.
Temperatura powietrza, podłoża i składników powinna wynosić od +5°C do +30°C.
Ważne – elastyczny szlam mineralny "zaciągamy" minimum 10 cm na cokół płyty i na 1 warstwę pustaka
SANIER rekomenduje następujące hydroizolacje mineralne:
BOSTIK K11 Flex Schlamme
Schomburg Aquafin 2K/M
PCI Barraseal Flex
Koester NB Elastik
3. Hydroizolacja kombinowana – mineralno-bitumiczna:
1. Przygotowanie powierzchni – ściany fundamentowe żelbetowe muszą zostać przeszlifowane przed kolejnymi pracami co ma za zadanie usunięcie mleczka cementowego – „świeże” ściany żelbetowe można przemyć wodą pod ciśnieniem, co powinny oderwać warstwę mleczka cementowego – niezbędne próby. Podłoża muszą być nośne, równe, czyste, bez pęknięć, wolne od kurzu, farb, tłuszczu, gipsu i bitumów, a także zaizolowane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej przed wnikającą od spodu wodą.
Ostre krawędzie – miejsca szczególnie narażone na uszkodzenia hydroizolacji powłokowej – narożniki płyty oraz ścian zalecamy zeszlifować/wyoblić, aby zniwelować naprężenia w hydroizolacji.
2. Wyrównujemy podłoże zaprawą naprawczą – przed nałożeniem zaprawy powierzchnię należy zwilżyć wodą (powierzchnia matowo-wilgotna) lub za pomocą emulsji zwiększającej przyczepność rozcieńczonej z wodą.
3. Nakładamy sztywny szlam mineralny (pierwsza warstwa) – podłoże, które ma być przeznaczone do obróbki, musi być wstępnie zwilżone – matowo wilgotne.
Grubość warstwy nie powinna przekraczać 2,5 mm w każdym punkcie – bezpiecznie przyjąć 1,2-1,5 mm grubości warstwy na mokro – kontrolujemy grubość miernikiem przynajmniej raz na 1 m2.
4. Na połączeniach płyta-ściana oraz ściana-ściana wykonujemy fasetę zaprawą naprawczą co najmniej na 24 godziny przed rozpoczęciem dalszych prac – można wykonać butelką/rurką o średnicy ok 10 cm. Powierzchnię przed zrobieniem fasety należy zwilżyć wodą.
5. Nakładamy sztywny szlam mineralny (druga warstwa) – podłoże, które ma być przeznaczone do obróbki, musi być wstępnie zwilżone – matowo wilgotne.
Grubość warstwy nie powinna przekraczać 2,5 mm w każdym punkcie – bezpiecznie przyjąć 1,2-1,5 mm grubości warstwy na mokro – kontrolujemy grubość miernikiem przynajmniej raz na 1 m2.
6. Gruntujemy podłoże materiałem bitumicznym przeznaczonym do gruntowania pod właściwą hydroizolację.
7. Nakładamy właściwą warstwę bitumicznej hydroizolacji przeciwwodnej - średnia grubość warstwy na mokro 2,4 mm - kontrolujemy grubość miernikiem przynajmniej raz na 1 m2.
Należy pamiętać, by składnik sypki dodawać małymi porcjami, aby zapobiec powstaniu grudek – mieszamy ok 2-3 min mieszadłem wolnoobrotowym po dodaniu całego składnika sypkiego do bitumu.
8. Po całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy nakładamy drugą warstwę bitumicznej hydroizolacji przeciwwodnej – średnia grubość warstwy na mokro 2,4 mm – kontrolujemy grubość miernikiem przynajmniej raz na 1 m2.
Temperatura powietrza, podłoża i składników powinna wynosić od +5°C do +30°C.
Ważne – sztywny szlam mineralny, grunt i hydroizolację bitumiczną "zaciągamy" minimum 10 cm na cokół płyty i na 1 warstwę pustaka.
SANIER rekomenduje następujące hydroizolacje mineralne:
BOSTIK K11 Schlamme Grau
Schomburg Aquafin 1K
PCI Barraseal CS
Koester NB 1
Hydrostop Mieszanka 203
4. Nowoczesna, innowacyjna, ekologiczna hydroizolacja hybrydowa:
1. Przygotowanie powierzchni – ściany fundamentowe żelbetowe muszą zostać przeszlifowane przed kolejnymi pracami co ma za zadanie usunięcie mleczka cementowego – „świeże” ściany żelbetowe można przemyć wodą pod ciśnieniem, co powinny oderwać warstwę mleczka cementowego – niezbędne próby. Podłoża muszą być nośne, równe, czyste, bez pęknięć, wolne od kurzu, farb, tłuszczu, gipsu i bitumów, a także zaizolowane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej przed wnikającą od spodu wodą.
Ostre krawędzie – miejsca szczególnie narażone na uszkodzenia hydroizolacji powłokowej – narożniki płyty oraz ścian zalecamy zeszlifować/wyoblić, aby zniwelować naprężenia w hydroizolacji.
2. Wyrównujemy podłoże zaprawą naprawczą – przed nałożeniem zaprawy powierzchnię należy zwilżyć wodą (powierzchnia matowo-wilgotna) lub za pomocą emulsji zwiększającej przyczepność rozcieńczonej z wodą.
3. Na połączeniach płyta-ściana oraz ściana-ściana wykonujemy fasetę zaprawą naprawczą co najmniej na 24 godziny przed rozpoczęciem dalszych prac – można wykonać butelką/rurką o średnicy ok 10 cm. Powierzchnię przed zrobieniem fasety należy zwilżyć wodą.
4. Nakładamy hybrydową hydroizolację - podłoże, które ma być przeznaczone do obróbki, musi być wstępnie zwilżone – matowo wilgotne.
Zaprawę należy aplikować w minimum dwóch cyklach roboczych - druga warstwa prostopadle do warstwy pierwszej, zawsze pokrywając 100 % powierzchni przeznaczonej do uszczelnienia. Grubość warstwy nie powinna przekraczać 8 mm w każdym punkcie – bezpiecznie przyjąć 1,2-1,5 mm grubości warstwy na mokro – kontrolujemy grubość miernikiem przynajmniej raz na 1 m2.
Kolejną warstwę nanosić po związaniu pierwszej warstwy materiału.
Temperatura powietrza, podłoża i składników powinna wynosić od +5°C do +30°C.
Ważne – hydroizolację "zaciągamy" minimum 10 cm na cokół płyty i na 1 warstwę pustaka
SANIER rekomenduje następujące hydroizolacje hybrydowe:
BOSTIK Turbotec 2k
Schomburg AQUAFIN RB400
PCI Barraseal Turbo
Koester NB 4000
Autor: Szymon Ziąbek.