fbpx
SANIER™ - Dostarczamy materiały, z których budujecie rzeczywistość.
GKBI
13 sierpnia, 2021
GKF
26 sierpnia, 2021

Gładź

Data publikacji:
26 sierpnia, 2021

Rodzaje gładzi

Podstawową cechą różniącą gładzie jest ich skład. W sprzedaży są następujące rodzaje produktów:

  • gipsowe - to najczęściej spotykany rodzaj. Są chętnie wybierane przez wykonawców, gdyż bardzo łatwo się je nanosi. Ponadto długo można korygować ich powierzchnię, co ułatwia prace. Dzięki nim można uzyskać idealnie gładką ścianę i sufit;
  • cementowe i cementowo-wapienne - mają grubsze uziarnienie od gipsowych, dlatego nie zapewniają tak gładkiej powierzchni. Ponadto trudniej się je nanosi. Są natomiast bardziej od gipsowych odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne;
  • wapienne i gipsowo-wapienne - są przeznaczone do wygładzania ścian wykończonych tynkami wapiennymi lub gipsowo-wapiennymi. Podobnie jak gładzie gipsowe nie powinny być stosowane w pomieszczeniach wilgotnych;
  • polimerowe - są łatwiejsze w nakładaniu i obróbce niż gładzie gipsowe. Pozwalają uzyskać bardzo gładką powierzchnię. Można nimi wykańczać przegrody w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności.

 

Gładź szpachlowa gipsowa

Jej produkcja zaczyna się od drobno zmielonego gipsu syntetycznego lub naturalnego. Gips naturalny jest o wiele bielszy i ma dłuższy czas wiązania. Natomiast gładzie z gipsu syntetycznego maja właściwości bardziej odpornej na uszkodzenia mechaniczne. Nie powinno się układać gładzi gipsowych w pomieszczeniach o większej wilgotności względnej, np: łazienki, pralnie, suszarnie, magazyny chłodne. Gładzie gipsowe ze względu na swoje właściwości wchłaniania wilgoci mogą w takich pomieszczeniach odspajać od podłoża lub pękać. Trzeba pamiętać ze gładź gipsowa ma zdolność do korozji z stalą, więc elementy stalowe muszą zostać odizolowane od gładzi gipsowej aby nie rdzewiały. Gładź gipsowa po wyschnięciu zazwyczaj musi być przeszlifowana, ten proces jest bardzo pylący i nie przyjemny. Na rynku są gładzie których nie trzeba szlifować, nakłada się je na ściany jednowarstwowo precyzyjnie wyrównując, aczkolwiek wymaga to dużo doświadczenia i cierpliwości.

Istnieją również gładzie białe, wykonane z gipsu alabastrowego, dzięki czemu mają niezwykłą białą barwę. Malując ściany, używaj mniej białej farby.

Gładzie gipsowe sprzedawane są w workach jako sucha mieszanka. Dlatego przed użyciem należy je wymieszać z odpowiednią ilością wody. Niektóre produkty nadają się do końcowego wygładzania na mokro, co znacznie skraca czas pracy i eliminuje szlifowanie na sucho – dokuczliwe ze względu na pylenie.

 

Gładzie szpachlowe wapienne

Spoiwem gładzi wapiennej jest wapno. Pozwalają uzyskać warstwę nieprzekraczającą 5 mm grubości. Gładzie wapienne można nanosić ręcznie lub maszynowo. Są paroprzepuszczalne i mają biały kolor. Pozwalają uzyskać bardzo gładką powierzchnię. Są łatwe do urabiania i mają dobrą przyczepność do podłoża. Dopuszcza się ich stosowanie w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Powinno się je wygładzać na mokro, bez szlifowania, ale jest ono dopuszczalne. Gładzie takie można układać na tynki wapienne, cementowo-wapienne i beton. Nie powinno się ich stosować na podłożach gipsowych. Jedną z zalet gładzi wapiennych jest większa odporność na porastanie pleśniami niż w przypadku pozostałych produktów. Wysoka paroprzepuszczalność zapewnia też komfortowy i zdrowy mikroklimat we wnętrzach.

 

Gładzie szpachlowe cementowe

Spoiwem gładzi cementowych lub cementowo-wapiennych jest cement. To także suche mieszanki do rozrobienia wodą. Nie umożliwiają uzyskania aż tak gładkiej, a tym bardziej białej powierzchni jak gładzie gipsowe, ale mają większą wytrzymałość na wszelkie uszkodzenia. Nie uzyskasz dzięki nim aż tak gładkiej i białej powierzchni jak po zastosowaniu gładzi gipsowej. Dużym ich plusem jest natomiast wysoka wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania także w pomieszczeniach, w których panuje wysoka wilgotność powietrza. Ścian wykończonych gładzią cementową nie szlifuje się po jej wyschnięciu, więc dom nie zostanie zapylony. W sprzedaży są też cementowe gładzie białe. Nakłada się je dwu- lub trójwarstwowo, zależnie od stanu podłoża. Są paroprzepuszczalne. Gładzie cementowe lub cementowo-wapienne można nanosić ręcznie lub maszynowo. Ich grubość po nałożeniu wynosi 1-3 mm.

Gładzie polimerowe

Podobnie jak wszystkie inne gładzie mają postać suchych mieszanek do rozrobienia wodą, ale znajdziesz i takie, które są gotowe do nakładania, zapakowane w plastikowe wiaderka. Od gładzi gipsowych i cementowych różnią się znacznie większą elastycznością. Warto je stosować na tak zwanych podłożach trudnych – na przykład ścianach, które ulegają niewielkim ruchom konstrukcyjnym. Są też odporne na wilgoć. Gładzie polimerowe wymagają szlifowania, a więc pylenia nie da się uniknąć. Gładzie szpachlowe polimerowe można nanosić ręcznie lub maszynowo. Ich grubość po nałożeniu wynosi 1-3 mm.